ONDERWERPEN

Het Puebla Panama-plan: dividenden, bedreigingen en uitdagingen voor Meso-Amerika

Het Puebla Panama-plan: dividenden, bedreigingen en uitdagingen voor Meso-Amerika


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Door José Angel Pérez García

Het Puebla Panama Plan (PPP) is in wezen een formule met een sterke marktbetrokkenheid waarin Mexico deelneemt in correspondentie met zijn huidige internationale invoegpatroon, dat wil zeggen NAFTA, waardoor de Azteekse natie een grotere rol krijgt in de regionalisering. Neoliberaal als scharnier van transnationaal kapitaal.

Het Puebla Panama Plan (P.P.P.) vormt tegenwoordig een van de transnationale kapitaalformules die zijn bedacht voor Meso-Amerika [1], een van de meest achtergebleven regio's van het Amerikaanse continent.

Zijn opkomst in de context van een onverbiddelijk en objectief globaliseringsproces brengt sommigen ertoe dit fenomeen te interpreteren als iets normaals en zelfs positiefs voor de ontwikkeling van het grondgebied waar het plaatsvindt, aangezien het de economische infrastructuur van de regio zou kunnen verbeteren, de werkgelegenheidssituatie in een gebied waar de arbeidsmarkt zeer depressief is en verbetering van de internationale integratie van de betrokken landen.


De P.P.P. Het is in wezen een formule met een sterke marktbetrokkenheid waaraan Mexico deelneemt in correspondentie met zijn huidige patroon van internationale integratie, dat wil zeggen NAFTA, waardoor de Azteekse natie een grotere rol krijgt in neoliberale regionalisering als scharnier van transnationaal kapitaal - in het bijzonder van de Amerikaanse hoofdstad - tussen Noord-Amerika en Zuid-Amerika en tussen Noord-Amerika en de Stille Oceaan, waar de landen met de beste economische prestaties van de laatste decennia en een van de locomotieven van de wereldeconomie in de 21e eeuw zich bevinden. Dit leidt ertoe dat veel analisten de officiële doelen van hun sponsors in twijfel trekken.

Te oordelen naar zijn handschrift is het een miljonair megaproject voor kapitaalinvesteringen, geschat op "tussen 22.000 en 32.000 miljoen Mexicaanse peso's" [2], dat tot doel heeft "zakelijke en innovatiekansen te bevorderen die werkgelegenheid en ontwikkeling genereren voor bijna 8 miljoen Mexicanen die in deze regio van het land ”[3]. De P.P.P. Het beslaat een gebied dat wordt geschat op 102 miljoen vierkante kilometer [4] en omvat 8 staten van het zuidoosten van Mexico en heel Midden-Amerika tot Panama en zal natuurlijk belangrijke gevolgen hebben voor de 82,5 miljoen mensen die in 2006 zij vormen de Meso-Amerikaanse bevolking

BEVOLKING VAN DE P.P.P. IN 2006

De bevolking van de Mexicaanse staten Puebla, Oaxaca, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco, Guerrero, Yucatán en Campeche wordt geschat op 41,7 miljoen volgens de definitieve resultaten van de Population Count of Mexico in 2006 [5].


14,6 miljoen 6,9 Totale bevolking van Midden-Amerika geschat medio 2005; 40,8 miljoen [6].

De officiële documenten van de P.P.P. hebben de neiging om het idee van ontwikkeling te benadrukken, wat verklaart waarom stellingen zoals de volgende zo vaak worden aangetroffen: 'We benadrukken een pool van aanhoudende en duurzame regionale ontwikkeling die infrastructuurwerken omvat zoals snelwegen, wegen, kruisingen, bruggen, spoorwegen, gaspijpleidingen, havens, luchthavens en telecommunicatie ”[7].

Ongeacht of deze ambities werkelijkheid worden, dit houdt niet op een uitdrukking te zijn van de bekende ideologische schijnbewegingen van het neoliberalisme, want hoewel het waarschijnlijk is dat al deze infrastructuur zal worden gebouwd, is het essentiële doel niet de ontwikkeling van Meso-Amerika, maar om het transnationale kapitaal bieden met de beste voorwaarden voor hun verplaatsing en ter plaatse gebruik maken van een overvloedige, goedkope, arme beroepsbevolking die werkgelegenheid nodig heeft, geschat op ongeveer 20 miljoen arbeiders, waaronder Midden-Amerikanen.

Het gebied waarin het Puebla-Panama-plan wordt uitgevoerd, beslaat een oppervlakte van meer dan een miljoen vierkante kilometer waarin de Mexicaanse staten Campeche, Chiapas, Guerrero, Oaxaca, Puebla, Quintana Roo, Tabasco, Veracruz en Yucatán zich bevinden. ., evenals alle landen in Midden-Amerika; Guatemala, Belize, Honduras, El Salvador, Nicaragua, Costa Rica en Panama. Als geheel produceren de genoemde Mexicaanse staten 90% van de olie die wordt gewonnen uit het Mexicaanse continentale plat ”[8].

Volgens het Nationaal Instituut voor Statistiek van Mexico is 43% van de bevolking opgenomen in de P.P.P. Ze zijn Mexicaans en de rest is Midden-Amerikaans. 53% van de bevolking leeft in stedelijke gebieden en 18% van het totaal is inheems. De demografische groei van het gebied is 2,2% per jaar en de bevolkingsdichtheid is ongeveer 62 inwoners per vierkante kilometer [9].

Kenmerkend voor deze regio is de prevalentie van een hoog armoedepercentage, dat tot uiting komt in enkele van de indicatoren die in onderstaande tabel worden gepresenteerd.

UITDRUKKINGEN VAN ARMOEDE IN DE MESOAMERIKAANSE REGIO

LandenKindersterfte. (Voor elke duizend levendgeborenen) 2003

Levensverwachting.

(Jaren)

2000-2005

Bevolking met toegang tot elementaire sanitaire voorzieningen verbeterd

(%)

Verschil tussen de rijkste 20% en de armste 20% in inkomensverdeling. (keer)

Bevolking die op de drempel van armoede.

(%) 1990-2003

Mexico2374,97719,310,1*
Costa Rica878,19212,322,3
Belize3371,947
De redder3270,7636,148,3
Honduras3367,66821,553,0
Nicaragua3069,5668,847,9
Guatemala3564,06124,456,2
Panama1874,77224,737,3

BRONNEN: UNDP. Verslag over menselijke ontwikkeling, 2005. Pgs. 251-252; 262-266; 294-296.

UNDP. Tweede rapport over menselijke ontwikkeling in Midden-Amerika en Panama, 2003. Pagina 11.

ECLAC. Sociale indicatoren van de landen van de noordelijke subregio van Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. 98-129.

Berekeningen van de auteur uit de geciteerde bronnen.

* Alternatieve Mexicaanse bronnen zijn van mening dat het armoedeniveau veel hoger is, zowel op nationaal niveau als in het gebied dat onder het PPP valt.

Hoewel een grotere economische ontwikkeling in de zuid-zuidoostelijke regio van Mexico en Midden-Amerika gunstig zou kunnen zijn voor deze landen, wordt het effect ervan op de werkelijke ontwikkeling van het gebied zeer in twijfel getrokken, aangezien de economische actoren en ideologen die dit plan hebben ontworpen, wat zij van plan zijn om de voorwaarden te ontwikkelen waardoor dit gebied functioneel kan zijn met het patroon van transnationale accumulatie dat is ontstaan ​​in de hitte van globalisering met de overheersing van het neoliberalisme, en om een ​​bijdrage te leveren aan het belang van de Verenigde Staten om zijn hegemonie in Amerika te herconfigureren tegen zijn mega -rivalen van wereldwijde concurrentie; de Europese Unie, Japan en China.

De transnationale dimensie van het Puebla-Panama-plan en de samenhang ervan met de Noord-Amerikaanse vrijhandelsovereenkomst (NAFTA) tussen de Verenigde Staten, Canada en Mexico, en de vrijhandelsovereenkomst van de Verenigde Staten met Midden-Amerika plus de Dominicaanse Republiek (CAFTA-DR voor het acroniem in het Engels), is al kritisch bekeken door verschillende politieke organisaties, voornamelijk van de Mexicaanse linkerzijde en de Midden-Amerikaanse volksbeweging, evenals door enkele academici uit dit en andere landen.

De Mexicaanse Labour Party heeft laten weten dat “de A.L.C.A. het heeft twee Trojaanse paarden: Plan Puebla-Panama en Plan Colombia, waarmee het zijn doelstellingen al uitvoert. Uiteindelijk probeert het grote projecten te promoten die van belang zijn voor buitenlands kapitaal als basis voor de commerciële integratie van Meso-Amerika in het neoliberale globaliseringsproces. Het belangrijkste voordeel voor de bevolking van dit gebied is de verkoop van goedkope ongeschoolde arbeidskrachten ”[10].

Ongetwijfeld is de façade die het Puebla-Panama-plan min of meer drinkbaar maakt in de ogen van de verarmde en werkloze Mexicaanse beroepsbevolking - in wezen inheems - en voor Midden-Amerikanen, de werkgelegenheid in de maquiladoras die zich door heel Meso-Amerika verspreiden, hoewel het een hongerdood is. loon, is het hoger in vergelijking met wat in verschillende Midden-Amerikaanse landen wordt betaald voor een baan die gelijk is aan die in de Verenigde Staten.

Joaquín Vela, voormalig federaal plaatsvervanger van het Congres van de Mexicaanse Unie tussen 1994 en 1997 schreef in augustus 2001: “In werkelijkheid is het Puebla-Panama-plan een programma dat is ontworpen door de Noord-Amerikanen en in plaats van economische steun te willen bieden aan de regio en zijn bevolking., wil communicatiekanalen ontwikkelen waarmee grote bedrijven de enorme natuurlijke rijkdom van het gebied kunnen ontginnen ”[11].

Men mag inderdaad niet vergeten dat de Meso-Amerikaanse regio rijk is aan biodiversiteit, zoals te zien is in de volgende tabellen.

BIODIVERSITEIT IN MESOAMERICA. SOORTEN

Land / regioZoogdierenVogelsReptielenAmfibieënVissenBovenverdiepingen
Mexico49180070431050626 071
Van Puebla tot Panama1 7974 1531 8829441 13275 861

BRON: Ana Esther Ceceña. Territorialiteit en overheersing. Verenigde Staten en Latijns-Amerika. 10.

Opmerking. Meso-Amerika omvat de acht zuidoostelijke staten Mexico en Midden-Amerika.

Als onderdeel van de biologische gezondheid valt Meso-Amerika ook op door het hoge niveau van endemie in deze regio.

ENDEMISME IN MESOAMERICA. SOORTEN

Land / regioZoogdierenVogelsReptielenAmfibieënBovenverdiepingen
Mexico1409236919412 500
Van Puebla tot Panama17010948932016 198

BRON: Ana Esther Ceceña. 10.

Een andere uitdrukking van de rijkdom van de Meso-Amerikaanse regio is het bestaan ​​van olie. Mexico is het land met het grootste energiepotentieel in deze subregio, aangezien het beschikt over reserves van 13,7 miljard vaten olie die 1,1% van de wereldreserve vertegenwoordigen en de op een na grootste leverancier van Latijns-Amerikaanse olie aan de Verenigde Staten is, na Venezuela, dat een bewezen reserve van 79,7 miljard vaten en vertegenwoordigt 6,6% van de wereldreserve [12].

Een andere uitdrukking van het belang van de landen die deel uitmaken van de P.P.P. het is zijn geografische positie als doorvoer- en vestigingsgebied voor transnationale burgers.

De regio is in feite een natuurlijke corridor tussen Noord- en Zuid-Amerika en een belangrijke route-optie tussen de industriële pool van de oostelijke Verenigde Staten en de Stille Oceaan. Naar de mening van de meeste van de over dit onderwerp geraadpleegde studies is het corridorsysteem dat in het kader van de P.P.P. Ze spelen in op deze geo-economische en geopolitieke logica voor zover het een scenario vormt waarin kapitaal, goederen en productiefactoren zich voortvarend in beide richtingen zouden verplaatsen.

Desalniettemin zou het, om ervoor te zorgen dat deze corridor volledig functioneel is voor transnationale ondernemingen, alleen het adres van de belangrijkste netwerken van wegen, snelwegen, spoorwegen, havens, communicatie en elektriciteitsopwekking moeten worden gecorrigeerd, zodat de basisas van land en maritieme communicatie en telecommunicatie, hebben een noord-zuidoriëntatie en dit is volgens Andrés Barreda al aan de gang [13].

GANGSSYSTEEM IN DE KADER VAN HET PUEBLA PANAMA-PLAN

Biologische gangLogistieke gang Industriële stedelijke gangLoper
Voerman
Loper
Kust
Loper
Interoceanisch
Atlantische Oceaan
Begrijp de gebieden die het rijkst zijn aan bio-rijkdom en endemie

Het verbindt de belangrijkste havens, luchthavens en steden tussen de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan, tussen het noorden en het zuiden.

Het omvat ook een wegennet, regionale gasleidingen en glasvezelnetwerk

Het wordt gevormd door een wegennet dat de belangrijkste steden verbindt met de havens, luchthavens en spoorwegen

Het omvat de snelweg- en spooras van Puebla naar Panama

Inclusief twee verbindingssystemen. Een in de Stille Oceaan en een in de Atlantische Oceaan

Puerto Cortés-Puerto Cutuco (Honduras),

De landengte van Tehuantepec en het Panamakanaal.

Ook de verbinding tussen de Golf van Fonseca en de Centraal-Amerikaanse Atlantische havens is belangrijk.

BRON: Eigen uitwerking van de auteur op basis van de Meso-Amerikaanse tekst. De diepe rivieren.

Plebejaanse alternatieven voor het Puebla-Panama-plan. 2e. Editie.

Een andere uitdrukking van de geo-economische dimensie van het Puebla-Panama-plan is gelegen in het migratievraagstuk.

Vanuit dit oogpunt vormen Mexico en Midden-Amerika een problematische zone voor de Verenigde Staten, aangezien daar opeenvolgende migratiegolven hun oorsprong vinden.

- vaak wanordelijk en illegaal - die zorgen voor spanningen in de gemeenschappelijke grens tussen de twee landen en die een economisch actieve bevolking vormt die naar schatting ongeveer 20 miljoen werknemers telt [14] die wordt geteisterd door een niveau van open stedelijke werkloosheid dat volgens officiële cijfers ver achterblijft meer dan 6% van de bevolking in de werkende leeftijd [15].


Hoewel ECLAC alleen de open werkloosheid in steden kwantificeert, is het bekend dat de werkloosheid niet alleen in de steden, maar ook op het platteland is en niet alleen open, maar ook verborgen is. Op deze manier is het werkloosheidsprobleem in Meso-Amerika veel erger dan de officiële cijfers die de regeringen aan ECLAC betalen en heeft het zeer ernstige sociaal-psychologische gevolgen voor Meso-Amerikaanse gezinnen. In het grootste deel van Meso-Amerika is de arbeidsmarkt aanzienlijk precair geworden als gevolg van neoliberale aanpassingen, en de informele sector van de economie overschrijdt gemiddeld 50% van het bbp.

Geschat wordt dat de bevolking in de werkende leeftijd in Meso-Amerika ongeveer 30 miljoen werknemers telt. Al deze bevolking kan worden blootgesteld aan een hoge mate van uitbuiting in hun eigen plaatsen van herkomst met een zekere investering van buitenlands kapitaal, waardoor de migratiedruk van de afgelopen decennia kan worden vermeden. In deze context kiest transnationaal kapitaal voor een ongekende uitbreiding van de maquila en vrije zones.

Last but not least is het feit dat tot voor kort een van de bloedigste uitingen van opstandelingen op het continent plaatsvond in deze regio, waarvan sommige hoofdrolspelers nu actief zijn in de politieke strijd als politieke partijen (FSLN -Nicaragua; FMLN-El Salvador; URNG-Guatemala), die geen van allen zijn verslagen ondanks de moeilijke gevechtsomstandigheden waarmee ze de afgelopen drie decennia hebben moeten kampen.

Deze Centraal-Amerikaanse politieke groeperingen moeten worden erkend als het Zapatista Army of National Liberation (EZLN) in Chiapas in het zuiden van Mexico, in het Meso-Amerikaanse gebied dat, hoewel het niet heeft voorgesteld om toegang te krijgen tot de macht, een alternatieve vorm van strijd markeert vanuit linkse posities. .

Nu is het opgenomen in het Mexicaanse politieke toneel en heeft het invloed op het Meso-Amerikaanse toneel, de oppositionele en propositionele positie van de Alliantie voor het Goede van Allen onder leiding van Andrés Manual López Obrador, die vanuit een burgerlijke en juridische logica het resultaat van de verkiezingen van vandaag betwist. 2 juli in Mexico, waar de kandidaat van de Nationale Actiepartij (PAN) en garant voor neoliberale continuïteit Felipe Calderón als winnaar werd toegekend door de IFE met 35,88% van de stemmen tegen 35,31% voor López Obrador [16], toen de laatste had de hele tijd voorop gelopen in de peilingen van de stemintentie in de verkiezingscampagne.

Ongeacht wat Mexicanen soeverein besluiten te doen in het huidige nationale politieke scenario, er zijn aanwijzingen voor onregelmatigheden, zowel in het verkiezingsproces als in het functioneren van de democratie, en dat is wat de kandidaat van de Alliantie voor het Goede van Allen verlangt. nog een ingrediënt van spanning in Mexico en Meso-Amerika van de PPP

Hieraan moet worden toegevoegd dat de Verenigde Staten voornemens zijn een politiek-militaire belegering te vestigen tegen zowel de Colombiaanse opstand als de Bolivariaanse revolutie van Venezuela, en in die zin is Centraal-Amerika van cruciaal belang. Men mag niet vergeten dat waar de P.P.P. eindigt, dat wil zeggen Panama, de grens is waar Plan Colombia begint.

In de Midden-Amerikaanse landengte bevindt zich de Palmerola Military Base, die is uitgebreid en gemoderniseerd (Honduras) en er is een nieuw type militaire faciliteiten ontstaan ​​die voorheen niet bestonden in Chontales (Nicaragua); de Petén (Guatemala); Chiriquí (Panama) en de Internationale Politieschool in Costa Rica, allemaal onder het "New Horizons" Initiative sinds 2003. Dit maakt het gebied dat wordt bestreken door het Puebla-Panama Plan een zeer gevoelig gebied voor de overheersingsstrategie. Halfrond van de Verenigde Staten en natuurlijk vanwege het concept van nationale veiligheid. Hierin ligt een van de belangrijkste uitingen van geopolitieke aard.


De neoliberaal-transnationale en geopolitieke vooringenomenheid van de P.P.P. het wordt duidelijker en duidelijker. Nu is een nieuw element opgenomen; de opname van Colombia in de P.P.P. die, samen met de duidelijke invoeging van de VS, velen doet spreken van een Houston-Puebla-Bogotá-plan, of wat gelijk staat aan het erkennen van een transnationale en politieke alliantie in het licht van de oppositionele en revolutionaire standpunten die hun weg vinden van Venezuela naar Bolivia.

Zoals hierboven al opgemerkt, gebruiken de ideologen van het neoliberalisme natuurlijk de schijnbewegingen waarop ze altijd een beroep doen om de mensen in verwarring te brengen. In dit geval benadrukken ze de stelling dat het Puebla-Panama-plan een toename van de stroom van kapitaalinvesteringen en een uitbreiding van de werkgelegenheid zal betekenen, een formule die volgens hun logica zeer aantrekkelijk zou moeten zijn voor de Midden-Amerikaanse bevolking en voor het zuidoosten. van Mexico, waar hoge percentages open werkloosheid en ondertewerkstelling worden geregistreerd.

Het is echter verborgen dat het in wezen een onzekere, slecht betaalde baan zal zijn, met de afwezigheid van vakbondsorganisaties en wetten die de werknemer beschermen, dat wil zeggen, wat ze van plan zijn te profiteren van een megazone met 'arbeidstolerantie' die zeer functioneel is aan de werkgever van de werkgever transnationale accumulatie omdat ze arbeid tegen lage kosten en zonder juridische gevolgen kunnen overexploiteren. Hierin ligt de economische functionaliteit van dit plan voor de belangen van de Verenigde Staten in de regio.

Logischerwijs stelt het Puebla-Panama-plan Mexico ook in staat om een ​​aantal zeer specifieke doelstellingen te bereiken die belangrijk worden vanwege de kosten die de moeilijke opname ervan in de T.L.C.A.N.situatie voor de Azteekse natie met zich meebrengt. en nu in de A.S.P.A.N. Waaronder het volgende kan worden opgemerkt:

1- Overdracht naar Centraal-Amerika van een deel van de kosten van de moeilijke internationale integratie met de Verenigde Staten in het kader van de T.L.C.A.N.

2-Verlaag de migratiedruk vanuit Midden-Amerika en het zuidoosten van Mexico naar de Verenigde Staten en concretiseer daarmee de missie van dit land om op te treden als poortwachter voor de zuidgrens van de Verenigde Staten.

3-Werk om de opstandige episode in Chiapas op te lossen door een aantal sociale en economische omstandigheden te creëren - in feite meer werkgelegenheid - voor de verarmde inheemse bevolking, hoewel het naar schatting slechte, onzekere, onzekere en hoogwaardige werkgelegenheid zal zijn. exploitatiequota voor de beroepsbevolking van die regio's.

4-Probeer een evenwicht te vinden in de economische ontwikkeling binnen de Mexicaanse natie, aangezien het noorden van het land dat dichter bij de grens met de Verenigde Staten en het Federaal District ligt zich heeft ontwikkeld dan de regio Zuid-Zuidoost, omdat Mexico in de richting van Noord-Centraal hebben de buitenlandse directe investeringen van de VS geconcentreerd en de nieuwe Mexicaanse industriële fabriek gebouwd in het kader van NAFTA

Al deze doelstellingen laten zien dat de P.P.P. Het is functioneler voor de logica van de neoliberale regionalisering die gaande is in Amerika en waarvan het speerpunt de T.L.C.A.N. en ook dat voor de ware ontwikkeling van Meso-Amerika. Hierdoor is de P.P.P. zonder voorbehoud en harde kritiek.

Een groep critici is het erover eens dat dit plan te veel prioriteit geeft aan commerciële aspecten, terwijl dit gebied het meest nodig heeft voor zijn ontwikkeling, het oplossen van het Chiapas-conflict en het benadrukken van sociale investeringen.

Ondercommandant Marcos sprak zelf in harde bewoordingen over het Puebla-Panama-plan slechts een paar dagen nadat het was vrijgegeven. De opstandige leider bracht de essentie van deze strategie in verband met de schending van de Wet van Inheemse Rechten en Cultuur en volgens zijn woorden kan worden afgeleid dat dit 'de eigendomsrechten van inheemse gemeenschappen die erkend worden in de letter en geest van de zogenaamde Wet COCOPA ”[17].

Sommige critici benadrukken de stelling van de onderkapitalisatie van de bij dit plan betrokken landen, die zal worden geproduceerd door middel van vrije zones, maquila, uitbuiting van arbeid en toegang tot de genenbasis, evenals door middel van belastingvrijstelling die buitenlandse bedrijven begunstigt. .

Ze voeren ook aan dat in de maakindustrie, en in het bijzonder maquila, de deelname van de nationale component aan productie en export zeer laag zal zijn. Dit proefschrift heeft als referentie de huidige situatie die wordt waargenomen in Mexico, een land dat na zijn opname in de T.L.C.A.N. Het kan slechts 17% van zijn nationale componenten in de fabricageproductie voor export plaatsen, terwijl in de maquiladora-industrie de deelname van de nationale component zelfs nog lager is, dat wil zeggen 2%. [18]

Enkele laatste gedachten.

De geheime doelen van de P.P.P. voor Meso-Amerikaanse naties en voor de volkeren van die regio leggen ze de geheimhouding uit waarmee dit plan wordt beheerd, iets dat lijkt op de onderhandelingen van NAFTA en CAFTA-DR. Waarom als de P.P.P. Is het Meso-Amerikaanse maatschappelijk middenveld zo voordelig voor Meso-Amerika als het hiervan weet en blijft het in de regeringspartij van een regeringsonderhandeling? . Waarom, als er in Meso-Amerika geen opstand meer is en de burgerlijke democratie is hersteld, worden de mensen dan niet geïnformeerd over alle dimensies van de P.P.P.?

Wanneer wat informatie over de P.P.P. de massamedia leggen de nadruk op het aanbod van nieuwe bronnen van werkgelegenheid en ontwikkeling. Er wordt echter niets gezegd over de slechte kwaliteit van de werkgelegenheid die zal worden aangeboden, noch over de hoge kosten voor het milieu, voor de inheemse kennis van de autochtone volkeren, en de internationale biopiraterij-praktijken waaraan de genetische bron kan worden onderworpen. Meso-Amerika zoals het al gebeurt in de Amazone ( zie bijlage nr. 1 aan het einde van dit werk) en de gevolgen voor het voortbestaan ​​van inheemse volkeren.

De P.P.P. Het is ontworpen om doelstellingen te bereiken die bijdragen aan het nieuwe concept van neoliberale regionalisering en aan de prioriteiten van het huidige patroon van transnationale accumulatie, waarvan Meso-Amerika in het beste geval slechts marginale opbrengsten zou ontvangen.

Dit is de reden waarom tijdens het werk een poging is gedaan om de schijn van de essentie van deze strategie af te bakenen om de transnationale essentie ervan te onthullen.

BIBLIOGRAFIE.

1-Collectief van Mexicaanse auteurs. Latijns-Amerika in de naoorlogse periode. Trends en alternatieven. Collectie Staat, Cultuur en Maatschappij. Universiteit van Guadalajara. Mexico, 1997.
2-Journal of Theoretische en politieke reflectie van de Mexicaanse Labour Party. N ° 3. December-januari 2002. FTAA: neoliberaal imperialisme.
3- UNDP. Human Development Report, 2005. New York.
4-UNDP. Tweede rapport over menselijke ontwikkeling in Midden-Amerika en Panama, 2003.
5-ECLAC. Voorlopig overzicht van de economieën van Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Santiago de Chile. Jaren 2000 tot 2005. Santiago de Chile.
6-ECLAC. Statistisch jaarboek van Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Santiago de Chile, 2004.
7-ECLAC. Centraal Amerika. Economische evolutie in het jaar 2000. Santiago de Chile.
8-ECLAC / IOM / IDB. Nationale rapporten over migratie over internationale migratie in Midden-Amerikaanse landen, 2001.
9-British Petroleum. Statistisch overzicht van World Energy, 2006.
10-IMF. World Economic Outlook. April 2006. Washington D.C.
11-Armando Bartra. Midden-Amerika. De diepe rivieren. Plebejaanse alternatieven voor het Puebla-Panama-plan. Editie. Mexico, 2002.
12 Armando Bartra. Oogsten van toorn. Politieke economie van de agrarische contrahervorming. Instituto Maya A.C.
13- Ana Esther Ceceña. Chiapas Magazine.

http://www.alambre.info
http://www.laneta.apc.org
http://www.memoria.com.mx

Bijlage nr.1

INTERNATIONALE BIOPIRATIE IN DE AMAZONE

Biopirated plant waarvan het product afkomstig isGeboorteplaatsOctrooibedrijf het productToepassingen
Blood of DragonAmazone-oerwoudShaman PharmaceuticalsMedicinaal; cyratiserende eigenschappen. Het wordt gebruikt om herpes, zweren en spijsverteringsstoornissen te genezen
JoborandiAmazone-oerwoudTegen glaucoom
CurareAmazone-oerwoudAls verdoving bij operaties
DiosgeninMexico en GuatemalaOnderdeel van anticonceptiepillen
IpecacuanhaAmazone-oerwoudTegen dysenterie
YageAmazone-oerwoudLoren MillerHet wordt gebruikt om het kwaad van Parkison te bestrijden. Antiseptische eigenschappen
Sta opBoliviaanse AmazoneFrans onderzoeksinstituutBestrijd leismaniasis
Apelawa (verscheidenheid aan Quina)BoliviaUniversiteit van ColoradoBestrijd mannelijke onvruchtbaarheid

BRON: Renán Vega Cantor. Neoliberalisme: mythe en realiteit. Tabel 2. Neoliberalisme begint in Latijns-Amerika. Santa Fe de Bogotá, 1999.

* Onderzoeker bij het Cuban World Economy Research Center. Universitair hoofddocent economie aan de universiteit van Havana. Master in politieke betrekkingen en internationale economische betrekkingen.

Gepubliceerd in
http://www.biodiversidadla.org


Opmerkingen

[1] Omvat 8 staten in het zuidoosten van Mexico en de regio van Midden-Amerika tot Panama.
[2] Vragen en antwoorden over het plan Puebla-Panama. Internet. Januari 2001.
[3] Plan Puebla-Panama. Een nieuwe luchtspiegeling? Internet. Januari 2001.
[4] http://www.publicaciones.cucsh.udg.mx. Internet
[5] http://www.inegi.gov.mx
[6] Berekeningen gemaakt op basis van het CIA World Fact Book, 2005.
[7] Plan Puebla Panama. Een nieuwe luchtspiegeling. Juli 2001
[8] Idem.
[9] Idem.
[10] Journal of Theoretische en politieke reflectie van de Mexicaanse Labour Party. Nr. 3. Artikel getiteld FTAA; Neoliberaal imperialisme. 29.
[11] Tijdschrift voor theoretische en politieke reflectie van de Mexicaanse Arbeiderspartij. December-januari 2000. Artikel getiteld FTAA; Neoliberaal imperialisme. 142-143.
[12] B.P. Statistische vernieuwing van wereldenergie, 2006.
[13] Professor aan de Nationale Autonome Universiteit van Mexico. Rigoureuze onderzoeker van het expansionistische beleid van de Verenigde Staten van Amerika.
[14] Berekeningen uit het boek The Basic Indicators of the Northern Subregion of Latin America and the Caribbean.
[15] ECLAC. Voorlopige balans van de economie van Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Santiago de Chile, 2000. 89.
[16] http://www.alambre.info
[17] Plan Puebla-Panama. Een nieuwe luchtspiegeling? Juli 2001 op internet.
[18] Arturo Huerta. Paper gepresenteerd op het derde internationale evenement over globalisering en ontwikkelingsproblemen. Havana. Februari 2001.


Video: New York primary - VAN LIEMPT LIVE (Juli- 2022).


Opmerkingen:

  1. Gimm

    Je moet het hem vertellen.

  2. Creedon

    Daarin is er iets. Bedankt voor de informatie, kan ik je helpen om ergens mee te synoniem zijn?

  3. Wakefield

    Gefeliciteerd, geweldig idee en tijdig

  4. Seb

    Bravo, je werd bezocht met een gewoon uitstekend idee



Schrijf een bericht